5 TIPŮ pro objevení a rozvoj talentů vašich dětí během letních prázdnin

Letní prázdniny se dnes přehouply do druhé půlky. Možná už máte dovolenou za sebou, možná vás ještě nějaká čeká. A možná si taky kladete otázku, co s načatým létem? Co bychom mohli ještě dělat?

Zeptali jste se sami sebe někdy jak využít léto a letní prázdniny tak, abychom si je nejen všichni užili, ale zároveň děti podpořili v jejich rozvoji? Jak je využít tak, abychom maximálně rozvinuli potenciál, talenty a silné stránky našich dětí?

Pokud vás to zaujalo, připravila jsem pro vás 5 tipů, jak využít druhou půlku prázdnin k objevení a rozvoji talentů vašich dětí. 

1.Nechte děti naplánovat den

Ruku na srdce, ať jsme na dovolené nebo doma, máme tendenci často vše naplánovat. My. Kolik z nás se ptá ráno dětí, co by chtěli dělat a podle toho plánují den?

TIP: Zkuste se svých dětí zeptat, co by chtěli dělat. Podněcujte je k tomu, ať navrhnou aktivity nebo místa, která mají rádi, ale zároveň i něco, co by chtěli zkusit nového nebo jaké nové místo by chtěli navštívit. Děti budou podvědomě tíhnout k tomu, co je zajímá, co je baví, co jim dodává energii. 

2. Pozorujte je a zapisujte si

Ať už den naplánují vaše děti nebo vy, pozorujte bedlivě vaše dítě. Často se sama přistihnu při tom, že různé činnosti děláme tak, abychom je udělali a šli dělat další. Ale poslední dobou se snažím a zároveň k tomu vybízím i své klienty, aby se více cíleně soustředili na pozorování svých dětí u různých aktivit. 

Například, když dojdete na hřiště, co je první místo, na které se děti rozběhnou? Na jaké aktivitě či atrakci tráví nejvíce času? Co je nejvíce baví? U čeho jsou nejveselejší? U čeho naprosto ztrácí pojem o čase? Hrají si raději sami nebo se jednoduše začlení do kolektivu i cizích dětí? Když se zapojí, poslouchají instrukce druhých dětí nebo jsou oni ti vůdčí? 

Je jedno, jestli je vašim dětem 3 nebo 13 nebo i více. Ať už budete kdekoliv, pozorujte je, kam je to táhne a zkuste se i zamyslet nad tím proč.

Pak doporučuji si to zapsat. Proč?

Můžete sledovat vzorce, k čemu to vaše dítě táhne. Ano, jsou aktivity, které si vybavíte asi vždy, když bych se vás zeptala, co vaše dítě baví. Ale cílem je zkoušet každý den nové aktivity, poznávat nová místa, dávat dětem nové podněty. A není v našich silách si zapamatovat úplně vše. Já sama si vedu zápisník pro mé děti a zapisuji si tam, co mé děti ten den bavilo nejvíc.

A pak když si přečte ten své zápisky třeba za minulý měsíc, uvidíte, jaké aktivity vaše dítě bavili a můžete si s nimi o tom povídat. Která z nich je bavila nejvíce. Proč zrovna ta? Je nějaká, kterou by chtělo více rozvíjet a proč? 

3. Společné sledování filmů

A teď trochu oddychu pro vás i vaše děti. 🙂 Příště, až se spolu budete dívat na film či seriál, zkuste si říci, že se po filmu popovídáte o tom, jaké jste u hlavních postav vypozorovali jejich talenty a silné stránky. 

3 důvody, proč jsem tento tip zařadila:

  1. Toto je příjemný otvírák pro diskuzi o tom, jaké má ve vaší rodině kdo talenty či silné stránky. Pro dítě je příjemnější a snazší o těchto věcech začít přemýšlet u svého oblíbeného hrdiny než u sebe.
  2. Můžete pak přirozeně navázat otázkou „Jaké silné stránky máš podle tebe ty?“ (následně sourozenec, máma, táta).
  3. Dává vám šanci navázat na úvahu vašeho dítěte a doplnit váš pohled na něj a jeho silné stránky. Zároveň mu tak můžete ukázat, že jeho silná stránka není třeba jen to, že mu jde fotbal nebo že je dobré v nějakém předmětu. Ale že je třeba přemýšlivé, pečující, rádo zkouší nové věci, přátelské, soutěživé, kreativní, atd. Můžete mu ukázat nový způsob, jak o sobě může přemýšlet.

4. Hra honba za pokladem – Aneb najdi si svou silnou stránku, svůj talent

Rodiče, napište pro každého člena na samostatné papíry jeho talenty či silné stránky. Pro každého třeba 3-5 silných stránek a schovejte je (v místnosti nebo venku).

Následně vyzvěte členy rodiny, aby šli a hledali své silné stránky. Řekněte jim, kolik jste pro každého z nich připravili silných stránek, které u nich vnímáte (ideálně pro všechny stejný počet). A cílem je, aby si vzali ty, které si myslí, že k němu pasují. Poté si společně všichni sedněte a povídejte si o tom, kdo si vybral jakou. 

Nebo můžete udělat tyto obměny hry:

1. Udělejte 5 stanovišť, které musí členové vaší rodiny najít. Na každém stanovišti bude napsáno “Toto jsou 3 (podle počtu rodinných příslušníků) silné stránky, které u vás vnímám – například přátelskost, starostlivost, pozitivita.  Zapište si na papír tu silnou stránku, která si myslíte, že patří vám. Každý člen si tedy na každém stanovišti vybere jednu, která si myslí, že se vztahuje k němu. Až si všichni projdou všechna stanoviště, sedněte si spolu a povídejte si o tom, kdo si co zapsal a zda si zapsal ty, které jste tam pro ně napsali vy. Následně spolu o tom diskutujte.

2. Udělejte tolik stanovišť, kolik máte členů rodiny, kteří budou hrát. Pokud se zapojí do hry třeba 2 děti, tatínek a babička, tak maminka napíše 4 papíry (pro každého člena jeden) a na něj napíše 3 – 5 silných stránek. Na každé stanoviště dá jeden tento papír. Úkolem bude najít všechna stanoviště a podle uvedených silných stránek určit, o koho se jedná. Tato varianta je skvělá v tom, že soutěžící nemyslí jen na své silné stránky, ale zamýšlí se i nad silnými stránkami ostatních členů rodiny. Následně si o tom spolu popovídejte. 

5. Zjistěte talenty dětí prostřednictvím specializovaných testů

Jedna věc je, jak vy vidíte vaše dítě, druhá věc je, jak se vnímá ono samo. Specializované psychometrické testy již řadu let pomáhají dětem a rodinám objevit jejich talenty na základě jejich odpovědí na desítky tvrzení.

A já ně nedám ve své praxi s dětmi i dospělými dopustit. Po té, co si společně projdeme několik sebereflexních technik, procházíme společně i výsledky testů, aby se děti i rodiče dozvěděli nejsilnější talenty dětí a hlavně získali i tipy, jak talenty rozvíjet. Děti ve věku 10 až 14 let se dozví 3 nejdominantnější talenty (z 10 celkových) a děti starší 15 let se dozví TOP 5 (z celkových 34 talentů). Děti i rodiče také získávají hned několik tipů pro rozvoj každého talentu.

Zaujalo vás to? Můžete si rezervovat 30minutovou konzultaci ZDARMA, kde vám o tom ráda řeknu více.

Jana Valušová
Mou vášní je seberozvoj, práce se silnými stránkami a osobní vizí. Mým posláním je pomoci vám objevit vaše talenty, přeměnit je v silné stránky, najít v životě nadšení, směr a smysl, abyste ho žili podle svých představ a užívali si ho na maximum. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů