Tento článek je inspirován příběhy hned několika mých klientů, kteří si dlouho připadali nedostateční a neschopní, protože se jim nedařilo dotahovat věci do konce nebo jim to trvalo strašně dlouho. To je jedna z věcí, která je spojovala. Ta, za kterou se na sebe zlobili. Ta, kterou u sebe viděli a velmi silně vnímali.
TA DRUHÁ věc, která je spojovala a kterou si do naší konzultace moc neuvědomovali bylo to, že jejich síla leží úplně někde jinde. Ne na konci projektu, ale na začátku. Všichni tito klienti, včetně mé maličkosti, mají dominantní talenty Akční a Vymýšlející. Ve zkratce to znamená to, že jejich hlava neustále chrlí nové a nové nápady, které mají potřebu hned realizovat.
Často se setkávám s tím, že lidé, kteří mají schopnost přicházet s novými nápady a rozjíždět projekty, jsou podceňováni, protože nejsou schopni tyto projekty sami dokončovat.
Je jim kolegy a nadřízenými častěji vytýkáno to, co nezvládají – dokončení projektů, než že by byli oceněni za to, s jakými nápady, inovacemi, inspirací přicházejí.
Měli bychom si jako společnost uvědomit, a nechci aby to znělo jako klišé, ale prostě je to tak, každý z nás je úplně jiný. Zatímco Marušku, která má dominantní realizační talenty, bude naplňovat převzít si od někoho nápad či projekt a dojet ho až do konce, tak Pepíka to bude zabíjet. Zatímco Marušce to bude dodávat energii, pocit naplnění a radosti, Pepíka to bude frustrovat, bude si připadat nemožný a nebude se do práce těšit.
ALE ZÁROVEŇ Maruška může být zděšená myšlenkou, že má vymyslet nový projekt, produkt či zlepšení produktu, zatímco Pepík se v tom bude vyžívat, napadne ho tisíce myšlenek během chvilky. Jednoduše, rychle, přirozeně, s lehkostí a radostí. Protože bude využívat své talenty.
Jako společnost bychom měli oceňovat ty, kteří jsou schopni přinášet nové nápady. Zdaleka ne každý má na to buňky. Tito lidé by měli mít prostor k tomu, aby mohli co nejvíce času věnovat tomu, co dělají nejlépe: iniciaci projektů, přemýšlení o nových příležitostech a hledání inovativních řešení. Měli bychom přestat tlačit na to, aby se stali dokončovateli, pokud to není jejich silná stránka, protože to nejen snižuje jejich motivaci a spokojenost, ale také snižuje efektivitu jejich práce.
Samozřejmě je důležité, aby i tito iniciátoři měli určitou míru sebereflexe a aby jejich nápady prošly objektivním hodnocením, než budou realizovány. To však neznamená, že bychom je měli omezovat. Měli bychom jim poskytnout podpůrné procesy, které jim umožní přinášet nové nápady a umožnit jim spolupracovat s těmi, kteří dokáží projekty efektivně dotahovat do konce.
Je důležité, abychom přehodnotili, jak vnímáme a oceňujeme talenty ve společnosti. Iniciátoři a vizionáři hrají klíčovou roli ve vytváření nových příležitostí a posouvání hranic možného. Měli bychom je podporovat a umožnit jim dělat to, co umí nejlépe. Když budou mít prostor pro své nápady, přinesou nejen úspěch sobě, ale i celé společnosti. Ocenění jejich talentu může vést k inovacím, které nás posunou dál. Všichni bychom měli mít na paměti, že síla není jen v dokončení, ale i v začátku. Oceňujme tedy iniciátory pro to, co jsou: zdroje nových myšlenek a změn.
Můj klient se často cítil frustrovaný, protože jeho energie opadala v okamžiku, kdy měl přejít k dokončování projektů. Pokaždé, když jsem ho po delší době potkala, s nadšením mi vyprávěl o novém nápadu na projekt. Když jsme se však viděli po čase, smutně a stručně pronesl, že to nedopadlo. Test silných stránek podle Gallupu mu ale otevřel oči. Uvědomil si, že jeho talent spočívá v tom, že je schopen přinášet nové myšlenky a inovativní řešení. Tento objev změnil jeho pohled na sebe sama i na své schopnosti. Už se necítil jako selhání, ale jako zdroj inspirace a inovací. Uvědomil si, že:
Příběh mého klienta mi připomněl příběh jedné úspěšné osobnosti, které říkejme například Adam. Adam během studia na škole se zapsal do každého klubu, kroužku a soutěže, která existovala. Nadšeně se vrhal do nových věcí, ale jakmile dosáhl určitého úspěchu, pokračoval dál k dalšímu zájmu. Nepokračoval v dané aktivitě. Cítil, že musí vždy začínat něco nového, učit se a objevovat. Často byl označován za „Quitera“ – někoho, kdo nedokončuje to, co začne. Ale když Adam pochopil, že jeho talent spočívá v iniciaci a inovaci, stal se z něj úspěšný podnikatel. Založil několik firem, rozjel je a pak je prodal, aby se mohl věnovat novým projektům. Jeho schopnost iniciovat vedla k jeho úspěchu a naplnění.
Pokud jste se v tomto příběhu a tématu našli, ať už jako Pepík, který je plný nápadů a „hrrr“ do akce nebo jako Maruška, kterou naplňuje dotahovat věci do konce a nebo jste manažer a nejste si vlastně úplně jistí, jaké talenty opravdu mají vaši lidé a chtěli byste zjistit, jaké jsou dominantní talenty vaše nebo vašeho týmu a jak je můžete využít a dále rozvíjet ke spokojenosti všech, rezervujte si se mnou 30minutou konzultaci zdarma a ráda vám ovšem řeknu více.