Soutěživost – slovo, které často vyvolává smíšené pocity. Pro někoho symbol ambice a úspěchu, pro jiného zdroj stresu a nepohodlí.
Na konzultacích talentů u dětí i dospělých často vnímám, že soutěživost často vzbuzuje rozporuplné pocity. A to ať už jde o rodiče, kteří zjišťují tento talent u svých dětí, nebo u dospělých, u nichž se soutěživost objevuje jako jeden z dominantních talentů.
Často je vnímána jako překážka spolupráce a empatie. Rodiče také mívají často pocit, že jejich dítě je až moc soutěživé a neumí pracovat s prohrou.
Soutěživost však může být, pokud je správně rozpoznána a rozvíjena, cenným darem pro osobní i profesní růst. A i o tom je tento článek…
Máte pocit, že vaše dítě reaguje agresivně na prohru nebo pohrdá méně schopnými soupeři? Je to signál, že potřebuje naučit se lépe zvládat své emoce a rozvíjet respekt k ostatním.
Podvádění ve snaze vyhrát a nadměrná sebekritika po neúspěchu ukazují na potřebu posilovat hodnoty jako jsou férovost a sebeakceptace.
Přehnaný tlak na dosahování výsledků a neschopnost rozpoznat vlastní limity mohou vést k emocionálnímu i fyzickému vyčerpání. Tyto projevy naznačují, že dítě potřebuje podporu v rozvíjení zdravého přístupu k soutěžení, kde úspěch není definován pouze vítězstvím, ale také osobním rozvojem a schopností učit se z chyb a proher.
Soutěživost neznamená automaticky nedostatek empatie, jak ukázal případ mého 12letého klienta. Soutěživost byla jedním z jeho dominantních talentů, ale zároveň exceloval v budování vztahů a projevoval vysokou míru empatie. Dokázal tedy skvěle vyvažovat touhu vyhrát s citlivým přístupem k prohrám.
Jeho maminka byla překvapená, když zjistila, že soutěživost je mezi jeho hlavními talenty, protože její syn prohry zvládal s grácií. A to především díky tomu, jak svou soutěživost dokázal využít spolu s dalšími dominantními talenty.
Mamince jsem na to odpověděla:
„ Soutěživost není definována jen tím, jak reagujeme, když prohrajeme. Ale je to ten náš hnací motor k tomu, abychom vyhráli a podali lepší výkon než ostatní.
Zkuste si soutěživost rozdělit na na dvě části: touhu vyhrát a zvládání výsledků.“
Pro tohoto chlapce byla soutěživost motivací k dosažení nejlepších výsledků. A i díky jeho dalším dominantním talentům zvládal tu druhou část. Uměl se vypořádat s výhrou i prohrou.
Tady je jen pár tipů, ale na konzultaci talentů získáte mnohem více personalizovaných doporučení.
Závěrem…
Soutěživost je tedy talent, který, pokud je správně rozvíjen a využíván, může vést k významnému osobnímu a profesnímu růstu. Je to o schopnosti vidět výzvy jako příležitosti k růstu a o přijetí výsledků – ať už jsou jakékoli – s grácií a odhodláním.
Nabízím vám možnost individuální konzultace a test talentů, které vám pomohou odhalit a rozvinout váš soutěžní duch. Přijměte soutěživost jako dar a použijte ji pro svůj prospěch a prospěch vašeho okolí. Ráda vám o tom řeknu více na 30minutové konzultaci ZDARMA. Rezervujte si své místo zde.
Soutěživost není prokletím, ale darem, který může vést k mimořádným věcem. Pojďme společně na cestu objevování a využívání vašeho skrytého potenciálu.