Nepotlačujte své talenty ani talenty svých dětí: 3 životní příběhy o sebepřijetí a růstu

Když jsem se pustila do konzultační praxe zaměřené na objevování talentů, měla jsem mnoho očekávání. Představovala jsem si, co všechno si klienti uvědomí a co jim mé konzultace přinesou. Nikdy by mě ale  nenapadlo, že jedním z nejsilnějších společných uvědomění bude to, že nevědomě potlačují své talenty.

 

Inspirativní příběh Susan

Příběh Susan, který jsem nedávno objevila v knize od společnosti Gallup, mě inspiroval k napsání tohoto článku.

Susan je majitelkou realitní společnosti a díky svým TOP talentům dosáhla úspěchu. Ale jako malá dívka byla kvůli nim často kritizována a nazývána panovačnou a náročnou.

Susan se domnívá, že kdyby byla chlapcem, nikdo by jí toto neřekl. Místo toho by jí pravděpodobně řekli, že má skvělé předpoklady k vedení týmu nebo firmy.

Susan na dlouhou dobu potlačila své talenty. Nutila se k tomu, aby byla potichu, držela se zpátky a nechala se vést ostatními.

I když bylo zřejmé, že věci jdou špatným směrem, prostě se kousla do jazyka. Navíc si myslela, že dělá správnou věc.  Měla přátele, vzala si skvělého chlapa, měla šťastnou rodinu – všechno to, o čem jí říkali, že by neměla, kdyby se neumírnila. 

Věci se nakonec změnily, když si Susan otevřela vlastní firmu a začala naplno využívat své talenty a být taková, jaká opravdu je. Jak jí kdysi někdo řekl – panovačná, vlezlá a náročná.

Susan to shrnula takto: “Bez ohledu na to, jak moc zadupáváte své silné stránky a soustředíte se na své slabiny, vaše silné stránky se zase objeví. Moje silné stránky jsou pro vedení firmy, jako je ta moje, ideální.  Ale panečku, kéž bych to věděla už před třiceti lety. Promarnila jsem desítky let tím, že jsem se docela dobře živila prodejem nemovitostí, zatímco jsem mohla dělat něco, co mě baví – řídit realitní společnost.”

Talenty, které ji vedly k úspěchu

Susan svůj úspěch připisuje třem hlavním talentům:

  • Maximizer (Maximalizující) – Lidé mimořádně talentovaní v tématu Maximizer se zaměřují na silné stránky sebe i ostatních. Využívají je k dosahování vynikajících výsledků na osobní i týmové úrovni. Jejich snahou je přeměnit dobré ve skvělé.
  • Self-assurance (Sebejistý) – Lidé s tímto talentem jsou si jistí, že umí svůj vlastní život uřídit a to jim dodává sebevědomí. Mají vnitřní kompas, který jim dává jistotu, že jejich rozhodnutí jsou správná.
  • Command (Velící) – Lidé s tímto talentem  jsou viditelní a  přítomní. Umí převzít kontrolu nad situaci a rozhodovat.

AHA momenty mých klientek

Jedna z mých klientek se v průběhu konzultací měla silný AHA moment ohledně svého dominantního talentu – disciplinovanosti. Tento talent se u ní projevoval touhou po struktuře, řádu a organizovanosti ve všem, co dělala. Avšak po léta tento talent potlačovala, neboť se obávala nálepek od ostatních, kteří ji označovali za pedanta, kritizovali ji za nedostatek spontánnosti a neustálé plánování.

Během našich sezení si uvědomila, že to, co považovala za svou slabost, může být ve skutečnosti její silou. Pochopila, že není nic špatného na tom, mít ráda řád a organizaci. Toto uvědomění přineslo úlevu a nově nabyté sebepřijetí, když pochopila, že je v pořádku být tím, kým skutečně je.

Podobný příběh sdílí i jiná klientka, která má talent vytvářet hluboké a smysluplné vztahy, talent známý jako „Relator“. Pro lidi s tímto talentem je charakteristické, že si budují pevné, upřímné a obohacující vztahy s úzkým okruhem blízkých osob.

Během našich konzultací přišla na to, že kvůli pracovním a osobním závazkům, včetně požadavků svého partnera, neměla dostatek času na prohlubování těchto drahocenných vztahů. Uvědomila si, že tím, že nesdílí dostatek času se svými blízkými, přichází o cennou energii, kterou jí tyto vztahy přináší. Tento AHA moment jí otevřel oči k tomu, jak může lépe vyvážit svůj čas a energii, aby mohla plně využít svůj přirozený talent a obohatit svůj život.

Je čas přestat potlačovat své talenty. Zamyslete se nad tím, jak mohou obohatit váš život a životy lidí ve vašem okolí. A pokud si nejste jisti, jaké talenty v sobě máte, nabízím 30 minutovou konzultaci zdarma. Společně můžeme prozkoumat vaše silné stránky a najít způsoby, jak je využít ve vašem životě.

Jana Valušová
Mou vášní je seberozvoj, práce se silnými stránkami a osobní vizí. Mým posláním je pomoci vám objevit vaše talenty, přeměnit je v silné stránky, najít v životě nadšení, směr a smysl, abyste ho žili podle svých představ a užívali si ho na maximum. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů