Jednoduchý tip, jak využít letošní Vánoce k objevení talentu vašich dětí!

Využijte vánoční čas, pohádky a jejich hlavní hrdiny k objevení talentu vašich dětí. Zkuste to letos jinak. Pohádky nejsou jen zábavou, jsou zrcadlem charakterových vlastností a talentů. Když se vaše děti dívají na své oblíbené postavy, často v nich najdou odraz svých vlastních předností, což může být klíčem k rozpoznání jejich silných stránek.

Tento jednoduchý tip vám pomůže začít s dětmi povídat o jejich talentech a silných stránkách. Občas je pro ně totiž těžké je pojmenovat a nebo se o tom vůbec bavit. Nemusí to pro ně být příjemné, protože se mohou stydět, nechtějí se “chválit” a nebo prostě proto, že si myslí, že nejsou v ničem dobré. Proto je spojení s jejich oblíbenými hrdiny nenásilná a příjemná forma, jak začít. 

Cílem je, aby si nejprve uvědomily, že každý může mít talent či svou přednost – princezna Maruška, vánoční stromeček i Ježíšek. A následně, aby začaly přemýšlet samy nad sebou. Vánoční tip, jak objevit talenty dětí

3 kroky, jak využít letošní Vánoce k objevení talentů vašich dětí

 1. Veďte s dětmi dialog před a po pohádce: Zeptejte se dětí, proč mají rády konkrétní pohádku či postavu. Po skončení diskutujte o silných stránkách hrdiny. Jaké talenty a vlastnosti má? Jaké zaujaly vaše dítě nejvíce a proč?
 2. Hledejte souvislosti mezi talenty hrdinů a vašich dětí: Povzbuzujte děti, aby našly spojení mezi talentem pohádkové postavy a jejich vlastními schopnostmi. Navažte na vlastnosti, silné stránky či talenty, které vám zmínilo vaše dítě v dialogu a společně zapřemýšlejte nad tím, jestli je má vaše dítě také: 
  1. Líbí se mu, protože je má také nebo proto, že by je chtělo mít taky?
  2. Pokud si myslí, že má stejné, jak se u něj projevují?
  3. Pokud má jiné, než oblíbená postava, jaké to jsou a jak se projevují?
 3. Inspirujte děti vaším příběhem: Sdílejte příběhy o tom, jak jste sami objevili své talenty, a nabídněte tak dětem další perspektivu.

Já jsem si třeba díky tomu uvědomila podobnost s mou pohádkovou hrdinkou princeznou se zlatou hvězdou na čele. Obě máme své hodnoty, principy a představu o tom, jaký život chceme žít a pevně si zatím stojíme. I když to občas znamená opustit svou komfortní zónu a vydat se do neznáma. 

INSPIRACE PRO VÁS – Vánoční postavy a jejich talenty

Chcete být na toto povídání s dětmi dobře připraveni a mít pár pohádkových postav a jejich talentů připravených v rukávu a zazářit tak?

Připravila jsem pro vás pár vánočních hrdinů či symbolů. Berte to jako mou subjektivní inspiraci. 🙂 Určitě si vymyslíte i své postavy a jejich talenty. A nebo k těm mým přidáte svůj pohled.

 • Popelka (Tři oříšky pro Popelku): Popelka se jen tak nevzdá, je odolná a přizpůsobivá.
 • Princezna se zlatou hvězdou na čele: Představuje odvahu a integritu – dodržování osobních hodnot a principů.
 • Ježíšek: Symbolizuje nezištnost, laskavost, štědrost.
 • Santa Claus: Santa Claus je příkladem efektivního vedení a schopnosti organizovat složité operace.
 • Vánoční stromeček: Schopnost vykouzlit kouzelnou atmosféru a propojit lidi
 • Vánoční hvězda: Představuje světlo naděje a vedení, které nás provází v temných časech.
 • Sob Rudolf: I něco, co můžeme vnímat jako naši slabou stránku a ostatní se nám za to smějí (červený nos), se může ve finále ukázat, že je naší silnou stránkou.

Budu moc ráda, když mi napíšete, jak vám to šlo. HLAVNĚ SE U TOHO BAVTE. 🙂

A pokud byste měli pocit, že vám to trochu drhlo a že jste měli sami problém pojmenovat své talenty a nebo talenty vašich dětí, nabízím vám 30-minutovou konzultaci zdarma, kde společně prozkoumáme, jak tyto talenty rozpoznat a využít je pro osobní, pracovní i školní úspěch vás nebo vašich dětí.

Přeji vám krásné a inspirativní Vánoce plné objevů a radosti! 

Jana Valušová
Mou vášní je seberozvoj, práce se silnými stránkami a osobní vizí. Mým posláním je pomoci vám objevit vaše talenty, přeměnit je v silné stránky, najít v životě nadšení, směr a smysl, abyste ho žili podle svých představ a užívali si ho na maximum. Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů